Lera med chamotte, fin
Denna mångsidiga chamottelera är perfekt för modellering, oavsett om du låter ditt arbete lufttorka eller bränner det i ugn. Tack vare den fina chamotten (kornstorlek max 0,5 mm) är leran mer porös, vilket gör att den torkar och bränns gradvis - perfekt för ett stabilt och fint resultat. Standardbränntemperaturen ligger mellan 980 °C och 1280 °C. Den röda varianten innehåller hela 40 % chamotte, vilket gör den lämplig för extra hård bränning upp till 1300 °C.
Leran förblir formbar i minst en vecka efter öppning. Om du förvarar den lufttätt i vår lerkittel håller den sig mjuk och hanterbar mycket längre. Om leran torkar kan du enkelt tillsätta vatten för att göra den formbar igen - upp till en minimal bränntemperatur på 600 °C.
Chamotte ger leran stabilitet och förhindrar överdriven krympning vid bränning. Den säkerställer också en jämn form och gör ytan mer porös, så att luften lättare kan släppas ut. Observera: på grund av chamotten krävs lite mer kraft vid modellering, vilket gör denna lera mindre lämplig för mycket små barn.
Denna fina chamottelera (0-0,5 mm) är populär bland både hobbyister och professionella keramiker. Med sin utmärkta formbarhet och brännkvalitet är den en pålitlig bas för detaljerade skapelser.
Finns i vitt och gult/rött.
Tips: leran tål inte frost; transport är därför inte möjligt under frostperioder.
| Varumärke | Mercurius |
|---|---|
| Enhet | 10 kilo |
| Weight | 10.00 |
| Tillverkningsland | Tyskland |
